w

Najlepsze banki internetowe

Jak wybrać najlepsze konto internetowe?

Dzisiejsza oferta kont internetowych jest bardzo szeroka – konta oferują nam mnóstwo dodatkowych możliwości, a opłaty za wykonywane na nich operacje są coraz niższe. Czym więc kierować się, wybierając rachunek prowadzony z pomocą bankowości elektronicznej?

 

Po pierwsze – koszty

Najważniejszą cechą kont internetowych jest ich niski koszt ogólny za wykonywane operacje oraz prowadzenie rachunku.

Zwróćmy zatem uwagę na tabelę opłat i prowizji – które znajdziemy na stronach poszczególnych banków.

Mamy do wyboru prawie 30 ofert kont internetowych – to niemało. Przebrnięcie przez tak dużą liczbę ofert jest niezmiernie trudne i czasochłonne.

Dlatego też skoncentrowaliśmy się na najważniejszych parametrach kosztowych i przywołaliśmy najatrakcyjniejsze propozycje kont internetowych poniżej:

koszt prowadzenia rachunku (w większości przypadków to 0 zł, ale nie zawsze! Nie zapłacimy m.in. w Deutsche Banku za dbNET, w mBanku za eKONTO, a z kosztem prowadzenia rachunku trzeba się liczyć BZ WBK za Konto24),

„darmowa” karta debetowa (karta, która po wykonaniu niedużej ilości operacji będzie bezpłatna – ciekawe jest konto dbNET Deutsche Banku, gdzie po jednej transakcji bezgotówkowej na dowolną kwotę w miesiącu nie zapłacimy za kartę, podobnie w przypadku Konto Direct ING Banku Śląskiego, gdzie po wydaniu 100 zł w transakcjach bezgotówkowych karta będzie darmowa),

wypłaty z bankomatów (sporo kont oferuje całkowicie darmowo wypłaty z każdego bankomatu, np. dbNET, Konto Direct, w przypadku niektórych – jak np. E-konta BOŚ Banku, mamy możliwość wykonania 4 wypłat za darmo miesięcznie, a jeszcze innych – np. eKONTO mBanku – możemy za drobną opłatą miesięczną, czyli 5 zł, wypłacać gotówkę do woli bez prowizji).

Po drugie – dodatkowe możliwości

Rachunki internetowe coraz mniej różnią się kosztami, a coraz bardziej różnicują się w dodatkowych usługach, które możemy otrzymać w ramach posiadania rachunku w danym banku. Mając rachunek w Deutsche Banku dostaniemy w pakiecie z dbNET rachunek

dbNET Konto Oszczędnościowe, którego oprocentowanie jest o 0,2% wyższe w pakiecie z kontem podstawowym i wynosi 4,05% zamiast 3,85%. Co więcej, dbNET gwarantuje niezmienność taryfy opłat i prowizji do 2013 roku.

W mBanku przelewając wynagrodzenie na eKONTO, otrzymasz preferencyjne warunki przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny.

Pekao SA proponuje klientom posiadającym rachunek Eurokonto Net atrakcyjny program rabatowy, dzięki czemu zaoszczędzimy na robiąc zakupy w wybranych sklepach.

W ofercie PKO BP czyli internetowym Inteligo, po aktywowaniu odpowiedniej usługi otrzymamy bezpłatnie informacje o wykonywanych operacjach na komunikator internetowy (np. GG) i e-mail.

Zastanówmy się zatem, które udogodnienia będą nam odpowiadać, zanim zdecydujemy się na wybór rachunku internetowego.

Po trzecie – Internet to nie wszystko

Zastanówmy się, w jaki sposób zamierzamy korzystać z naszego rachunku. mBank oferuje swoim klientom pełną „wirtualność”. Oznacza to, że przy podpisanej otwartej umowie ramowej, wszystko będziemy mogli załatwić przez Internet. Z poziomu panelu służącego do zarządzania kontem internetowym możemy wnioskować np. o kredyt gotówkowy.

Takiej funkcjonalności nie otrzymamy w przypadku konta dbNETDeutsche Bank. Bank ten jednak oferuje dostęp do tradycyjnych placówek naziemnych, w których z pomocą pracownika banku możemy wykonać bardziej zaawansowane transakcje bankowe.

Po czwarte – wybór należy do Ciebie

Wybór rachunku internetowego nie jest sprawą prostą. Część rachunków pozwoli nam na swobodne i samodzielne działanie, część jest bardziej ograniczona i będziemy musieli załatwić niektóre bardziej skomplikowane formalności (np. wzięcie kredytu hipotecznego) w oddziale – ale tym samym zyskujemy również taką możliwość. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób dokładnie zamierzamy z naszego rachunku korzystać. Do tego dochodzi kwestia kosztów i dodatkowych usług, które zawierają konta. Dlatego należy dokładnie porównać oferty kont bankowych i przyjrzeć się warunkom promocji. Promocyjne warunki produktów bankowych niestety nie są zbyt trwałe, a z konta będziemy korzystać przez długie lata.

Frankowicze pomoc – zobacz jak bezkosztowo wygrać w sądzie

Bażant przypomina Donalda Trumpa