Polskie nastolatki są na drugim miejscu pod względem ilości zgonów wynikających z samobójstwa. Dlaczego tak się dzieje?
Samobójstwa nieletnich w Europie
209 przypadków samobójstw w efekcie, których nastąpił zgon odnotowano w Polsce. Raport “Dzieci się liczą 2017 – o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce” nie obejmuje prób samobójczych, w wyniku których nastolatkowie przeżyli. W związku z tym ich ogólna liczba jest o wiele wyższa.
Polska na drugim miejscu
Na pierwszym miejscu w zestawieniu są Niemcy, gdzie odebrały sobie życie, aż 224 nastolatki. Polska z wspomnianym wynikiem 209 zajmuje wysokie drugie miejsce. Kolejne kraje tego okrutnego zestawienia to Francja (171), Wielka Brytania (134), Włochy (87) oraz Hiszpania (69). Do najmniejszej liczby samobójstw doszło w krajach takich jak: Norwegia (10), Serbia (8) oraz Słowenia (6).
Dlaczego Polska jest tak wysoko?
Joanna Włodarczyk z fundacji tłumaczy co może wpływać na tak wysoki odsetek samobójstw:
Rodzice zwierzają się, że nie wiedzą jak rozmawiać z nastolatkami, które traktują ich z agresją, rezerwą, albo korzystają z języka niezrozumiałego dla dorosłych. Do kogo mogą iść by nauczyć się dogadywania z młodymi? Jeśli mają możliwość dobrze pójść do specjalisty. Dla rodziców zaniepokojonych o bezpieczeństwo dzieci mamy też telefon 800 100 100 przeznaczony do takich spraw. Ponadto, organizowanych jest dużo warsztatów dla młodych rodziców, ale warsztatów dla rodziców nastolatków jest niewiele i trzeba to zagospodarować.
Przyjrzyjmy się temu, jak zachowują się nasze dzieci. Warto z nimi porozmawiać i szukać dla nich pomocy, aby uniknąć tragedii.