Poruszający apel księży po wyroku TK: Mówimy NIE nadużyciom polityków i grzechom Kościoła

Głos ws. protestów w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zabrali również duchowni. Apel 27 księży jest wyrażeniem sprzeciwu wobec nadużyć polityków.


Głos ws. protestów w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zabrali również duchowni. Apel 27 księży jest wyrażeniem sprzeciwu wobec nadużyć polityków.

Protesty w całym kraju

Na dzisiaj zaplanowany jest kolejny Strajk Kobiet. Przypomnijmy, że tłumy ludzi wyszły na ulice po tym, jak 22 października Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, według którego usunięcie ciąży ze względu na ciężkie i trwałe uszkodzenia płodu, jest „niezgodne z Konstytucją”.

Decyzja TK wywołała falę powszechnego oburzenia. Coraz więcej Polek i Polaków dołącza do protestów. Do eskalacji napięcia społecznego i przypadków dewastacji kościołów odniósł się ostatnio wicepremier Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu:

Trzeba się temu przeciwstawić. To obowiązek państwa, ale także obowiązek obywateli. W szczególności musimy bronić polskich kościołów. Musimy ich bronić za każdą cenę.

Ten apel nie spotkał się z przychylną reakcją ze strony 27 duchownych, którzy stanowczo sprzeciwili się używaniu religii do celów politycznych, nierównemu traktowaniu kobiet i mężczyzn, a także dyskryminacji i ksenofobii.

Apel 27 księży

Twitter

Apel 27 księży po wyroku TK

List księży zatytułowany „5 x nie, 5 x tak” został opublikowany na łamach katolickiego czasopisma Więź:

Piszemy ten list jako księża na co dzień pracujący wśród zwykłych ludzi, starszych i dzieci, studentów, naukowców, twórców, lekarzy, chorych. Nie tworzymy żadnej formalnej struktury. Chcemy wyrazić nasze stanowisko w kilku sprawach, które budzą gniew i bunt Was, protestujących.

Duchowni podkreślają, że poprzez wystosowanie tego listu pragną wyrazić stanowcze „nie” wobec nadużyć polityków i „grzechów Kościoła”. Księża wskazali też szereg zachowań, które „w imię Ewangelii powinniśmy niezwłocznie” wprowadzić:

  • skończyć z używaniem religii do celów politycznych i porzucić przekonanie, że rozstrzygnięcia prawne mogą przynieść trwałą zmianę wrażliwości sumień, czego my pragniemy, głosząc Ewangelię,
  • przeciwstawić się radykalnie nierównemu traktowaniu kobiet i mężczyzn,
  • zaprzestać wspierania sił szowinistycznych i ksenofobicznych zaprzeczających uniwersalizmowi chrześcijaństwa,
  • nie dopuszczać do dyskryminowania kogokolwiek z powodu orientacji czy rasy, co ostatnio pojawiało się w wypowiedziach przedstawicieli Kościoła,
  • zatrzymać dewastację naszej planety, dopóki jest jeszcze szansa na ocalenie jej dla następnych pokoleń.
Apel 27 księży

Pixabay

Wezwanie do dialogu

W apelu duchowni przypominają, że Kościół w Polsce powinien podążać drogą Jezusa i realizować cele, które ten wyznaczył jego następcom oraz wiernym. Chodzi m.in. o:

  • opiekę nad starszymi i schorowanymi osobami,
  • otwartość na osoby o odmiennych poglądach,
  • opiekę zagrożonych prześladowaniami,
  • rozliczenie się z trudną przeszłością księży, którzy dopuścili się krzywd na młodych osobach.

W apelu znalazło się także odniesienie do rewolucji Solidarności, która „swoją kulminację miała nie na ulicach płynących krwią, ale przy stole dialogu”. Taką samą drogę zalecili uczestnikom Strajku Kobiet.

Zapraszamy do dialogu i osobistej, otwartej rozmowy. W trudnych czasach kryzysu możemy razem odbudować naszą wspólnot.

– zaznaczyli duchowni.

Pod listem podpisało się 27 księży: o. Tomasz Biłka, o. Maciej Biskup, ks. Adam Boniecki, ks. Jan Czekalski, o. Tomasz Dostatni, ks. Jacek Dziel, o. Stanisław Jaromi, o. Wojciech Jędrzejewski, ks. Maciej Kubiak, ks. Arkadiusz Lechowski, ks. Andrzej Luter, ks. Grzegorz Michalczyk, o. Marcin Mogielski, ks. Krzysztof Niedałtowski, o. Wacław Oszajca, ks. Andrzej Perzyński, ks. Andrzej Pęcherzewski, ks. Jacek Prusak, o. Józef Puciłowski, ks. Bartosz Rajewski, ks. Jacek Siepsiak, ks. Waldemar Sondka, ks. Sławomir Szczyrba, ks. Andrzej Szostek, o. Adam Szustak, ks. Alfred Wierzbicki, o. Maciej Zięba.

Twitter*Zdjęcia mają charakter poglądowy


Podobało się? podziel się ze swoimi znajomymi!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format