Wichura zrywała dachy, powalała budynki i przewracała ciężarówki. Wiatr w porywach osiągał prędkość 130 kilometrów na godzinę. Cztery osoby zginęły, a co najmniej 38 zostało rannych.
Wichura zrywała dachy
Z niszczycielskim żywiołem musieli się zmierzyć mieszkańcy Stambułu (to najludniejsze miasto w Europie) i okolicznych miejscowości. Silny wiatr siał spustoszenie i niszczył wszystko, co napotkał na swojej drodze. Zrywał dachy, powalał budynki, przewracał ciężarówki, blokując ruch na drodze.
Z nagrań, które zamieszczono w mediach społecznościowych, wyłania się przerażający obraz zniszczeń.
Siły natury mogą przerażać i tworzyć spektakularne sceny. Przez stolicę Turcji #Stambuł przeszła burza deszczowa niszcząc dachy zabudowy.#wieszwięcej #Turkey #Istanbul #Turkiye @tvp_infopic.twitter.com/1shItJuc2U https://t.co/zeWF7GhAcB
— Dorota Malicka 🇵🇱 (@RubyTuesday828) November 30, 2021
Çatalça Büyükçekmece istikameti Tem Bağlantı Yolu’nda seyir halinde bulunan 2 tırın #Lodos nedeniyle devrildiği anlar. pic.twitter.com/NGsAwBtb04
— Gündeme Dair Her Şey (@gundemedairhs) November 29, 2021
W mieście Catalca w prowincji Stambuł zawaliła się wieża zegarowa, która nie wytrzymała naporu silnego wiatru i runęła na ulicę.
VIDEO — A clock tower topples over in Istanbul, as the city is hit by storm and strong winds, killing 2 pic.twitter.com/XAiwjQAbfz
— DAILY SABAH (@DailySabah) November 29, 2021
Jak podaje turecka instytucja meteorologiczna, w porywach wiało z prędkością nawet 130 kilometrów na godzinę! Przez silny wiatr powstawały wysokie fale morskie, a cieśninę Bosfor zamknięto dla żeglugi. Woda wylewała się na ulice.
Plany musieli zmienić także pasażerowie, podróżujący tureckimi liniami lotniczymi Turkish Airlines. Nastąpiły zakłócenia w rozkładzie lotów. Sześć samolotów nie mogło wylądować w Stambule i zostało wysłanych do Ankary i Izmiru.
Cztery ofiary śmiertelne
Niestety media informują o ofiarach wichury. Zginęły co najmniej cztery osoby, a 38 zostało rannych. Wśród nich są trzy osoby w stanie krytycznym. Wcześniej służby meteorologiczne wydawały alerty przed nagłym załamaniem pogody, ale to nie wystarczyło, by uniknąć tragedii.
Jak informuje Radio ZET, wichura zaskoczyła m.in. kupujących na miejscowym targu w stambulskiej dzielnicy Esenyurt. Fragment zerwanego dachu powalił jedną z osób na ziemię. Przechodnie usiłowali udzielić ofierze pierwszej pomocy. Wszystko zarejestrowały kamery monitoringu.
Esenyurt'ta lodos bir caddeyi savaş alanına döndürdü: Çok sayıda kişi yere düştü | #video
— Halk TV (@halktvcomtr) November 29, 2021
Nie wiadomo, czy liczba ofiar śmiertelnych i rannych osób nie wzrośnie. Początkowo informowano o dwóch zmarłych i 19 rannych. Potem turecki minister zdrowia Fahrettin Koca przedstawił nowe dane.
Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, tvn24.pl
Fotografie: Twitter