Śmiertelny wirus w Europie! Świat wciąż toczy batalię z COVID-19, a tymczasem docierają do nas niepokojące wieści z Wielkiej Brytanii. Zakażenie patogenem potwierdzono u co najmniej dwóch osób, które wróciły z Afryki Zachodniej. Co wiadomo o wirusie i jak niebezpieczny może być dla człowieka?
Śmiertelny wirus w Europie
Władze Wielkiej Brytanii na oficjalnych stronach rządowych poinformowały o pojawieniu się w Europie nowego, śmiertelnie niebezpiecznego wirusa. Wirusa, który został wykryty u co najmniej dwóch osób. Mowa o gorączce Lassa, która jest wywoływana przez wirusa o tej samej nazwie.
Zakażeni pacjenci wrócili niedawno z Afryki Zachodniej, gdzie z powodu zakażenia patogenem umiera wiele osób. Obecnie chorzy pacjenci są hospitalizowani w londyńskim szpitalu.
Gorączka Lassa
Gorączka Lassa w rzeczywistości nie jest niczym nowym. Po raz pierwszy została wykryta i opisana w 1969 roku w nigeryjskim mieście Lassa, stąd jej nazwa. Infekcja występuje powszechnie w państwach zachodniej Afryki. Z powodu zakażenia patogenem ginie tam wiele osób, bowiem niebezpieczny wirus z łatwością przenosi się z człowieka na człowieka.
Wirus Lassa jest pochodzenia zwierzęcego, a jego nosicielami są głównie gryzonie. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z ich odchodami, drogą kropelkową (inhalację skażonego wirusem aerozolu) lub bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osób zakażonych, rzadziej przez nasienie czy mleko matki.
Two people in UK diagnosed with Lassa fever
— The Independent (@Independent) February 10, 2022
What we know so far ⬇️ https://t.co/ABa237cX2E
Okres wylęgania się wirusa wynosi z reguły 5-21 dni. Około 80% pacjentów przechodzi zakażenie bezobjawowo. W przypadku pozostałych pojawiają się niepokojące, niekiedy bardzo niebezpieczne symptomy – około 1-3% zakażeń kończy się zgonem.
Zakażenie patogenem jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i ich płodów. Szacuje się, że śmiertelność kobiet ciężarnych w 3 trymestrze ciąży przekracza 30%, a śmiertelność płodów i noworodków chorych matek nawet 85%.
Do objawów gorączki Lassa zaliczamy:
- opuchliznę twarzy,
- kaszel,
- kłopoty żołądkowe,
- śpiączkę,
- utratę słuchu,
- zapalenie mózgu.
Jak rozpoznać zakażenie wirusem Lassa?
Zakażenie wirusem Lassa można rozpoznać na podstawie obrazu klinicznego, badań serologicznych (wykrycie przeciwciał klasy IgM i/lub IgG metodą ELISA), a także poprzez izolację wirusa z materiału biologicznego pobranego od osoby chorej.
Bill Gates ostrzega przed pandemią gorszą niż COVID-19. To dopiero początek?
Źródła: www.se.pl, medycynatropikalna.pl, pl.wikipedia.org
Fotografie: Wikipedia (miniatura wpisu), Wikipedia