Tajemnicze kataklizmy uderzają w Rosję. W ostatnich tygodniach w kraju dzieją się przerażające rzeczy: powodzie, pożary, wybuchy wulkanów… Czyżby to pasmo nieszczęść było karą za napaść na Ukrainę?
Tajemnicze kataklizmy uderzają w Rosję
Przypadek? Zwykły pech? A może siły natury sprzysięgły się przeciwko Rosji? Jedno jest pewne: w ostatnich tygodniach Rosja, od Kaliningradu aż po Syberię, musi się zmagać z pasmem nieszczęść. Żywioły nie pozwalają o sobie zapomnieć.
Na początku marca oraz w połowie kwietnia rosyjskie wojsko grzęzło w błocie, powstałym wskutek Rasputicy.
Щось пішло трохи не за планом 😉 10.02.2022 (ймовірно Ростовська обл.) pic.twitter.com/wmj36gVMZs
— 4emberlen (@4emberlen) February 10, 2022
Potem Rosję zaczęły trawić ogromne pożary, które dotknęły aż 14 regionów. Najgorsza sytuacja była na Syberii. Jak zwykle o tej porze roku, większość pożarów związana była z masowym wypalaniem pól uprawnych. Nadal wielu Rosjan stosuje tę „metodę”, sądząc, że to pomaga w pozbyciu się chwastów i szkodników. W efekcie 14 regionów Rosji ogłosiło specjalne reżimy przeciwpożarowe, a wiele dużych miast pogrążyło się w smogu i mroku.
W dodatku w niektórych miejscach pożarów nie miał kto gasić, bo wielu członków ochotniczej straży pożarnej wyjechało na wojnę. Rosyjski rząd pozostaje bezczynny wobec problemu. Najwyraźniej atakowanie sąsiednich krajów pochłania całą uwagę.
Widespread fire in Kansk, Siberia.
— Kirill Bakanov (@WeatherSarov1) April 17, 2022
17-04-2022
Dozens of houses burned down. The fire probably started in a nearby field.#Wildfires https://t.co/Am65UpAbY9 pic.twitter.com/H32WiqMQaz
A very early start of 2022 wildfire season in Russia, with massive fires raging across vast spaces of Western, Central, Southern and Eastern Siberia. Video below is from Omsk region, Western Siberia #wildfires2022Russia pic.twitter.com/QYj8o5XQOI
— The Siberian Times (@siberian_times) April 19, 2022
Wybuch wulkanu
19 kwietnia na Kamczatce doszło do wybuchu wulkanu. Przypomniał o sobie wulkan Karymski, który wyrzucił z krateru kolumnę pyłu na wysokość nawet 10 km! Silną erupcję poprzedziła seria mniejszych eksplozji. Dym i pył przemieszczały się razem z wiatrem, pokonując nawet 300 kilometrów od wierzchołka.
Karymsky to aktywny stratowulkan, o wysokości 1536 m n.p.m. Chociaż jest on obecnie najbardziej aktywnym wulkanem w rejonie, nadal odwiedzają go turyści.
Powodzie i pomór ryb
To nie koniec nieszczęść, z którymi zmagają się ostatnio mieszkańcy Rosji. Wiosenne roztopy spowodowały, że w Czuwaszji (europejska część Federacji Rosyjskiej), wystąpiły nagłe wylewy z rzek.
Flash flood in Chuvashia, Russia
— Kirill Bakanov (@WeatherSarov1) April 16, 2022
11-04-2022https://t.co/TbSqqRafms pic.twitter.com/q40vBiQjqv
Z kolei mieszkańców obwodu kurgańskiego na Syberii dotknęła katastrofa ekologiczna. Tamtejsi wędkarze odkryli, że doszło do masowego pomoru ryb. Przyczyna nie jest na razie znana.
Mass fish death reports in Maloe Pesyanoe lake in Kurgan oblast, Siberia, Russia
— Kirill Bakanov (@WeatherSarov1) April 22, 2022
21-04-2022https://t.co/4qn2JGMbII pic.twitter.com/sTCwU66H3U
Źródła: podroze.onet.pl, geekweek.interia.pl, podroze.radiozet.pl, geekweek.interia.pl
Fotografie: