Polskie radiowozy policyjne w ukraińskich barwach? Zdjęcia z nowym oznakowaniem policyjnych pojazdów pojawiły się w sieci, a internauci nie kryją oburzenia. Jak się jednak okazuje, są w błędzie. Wszystko to bowiem nie ma nic wspólnego z Ukrainą.
Radiowozy policyjne w ukraińskich barwach?
W sieci pojawiły się zdjęcia, które przedstawiają nowe oznakowanie policyjnych samochodów. Do obecnych kolorów, czyli srebrnego i niebieskiego, dodano poziome żółte, odblaskowe pasy. No cóż. Wiele osób skojarzyło to z wyrazem wsparcia dla Ukrainy. Pod fotografiami możemy przyczytać:
Zaczyna mnie to wkurzać. Poważnie. Flagi, przywileje, teraz to
Akurat teraz na to wpadli?
Jeszcze tylko mordę Bandery na masce i wraz z obsadą będzie się doskonale wszystko dopełniać…
Taka prowokacja. Prześcigają się w pomysłach, żeby zirytować Polaków
Zaraz zwymiotuję
Jednak jak się okazuje, wszyscy ci ludzie są w błędzie, a tego typu komentarze najzwyczajniej w świecie są bezpodstawne.
Podczas drugiego dnia targów POLSECURE 2022 w Kielcach, 28 kwietnia br. odbędzie się prezentacja nowego oznakowania radiowozów polskiej Policji. Briefing z udziałem kierownictwa polskiej Policji planowany jest na godz. 10.00 przed halą wystawienniczą F.
— Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja) April 22, 2022
👉https://t.co/VXEe5wOyjb pic.twitter.com/dmiD2nDqNc
Dlaczego zmieniają się kolory polskich radiowozów?
Już w maju 2019 roku na IX Międzynarodowych Targach Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech w Warszawie po raz pierwszy zaprezentowano radiowozy w nowym oznakowaniu. Chodzi oczywiście o kolory: srebrny, niebieski oraz odblaskowy żółty. Zmiana taka została wprowadzona po to, aby poprawić ich widoczność. Już wtedy w rozmowie z TVN Turbo rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka powiedział:
W chwili obecnej jest to etap testowania. Jeżeli to wszystko się sprawdzi, jeżeli będzie dobrze, pozytywnie odebrane, myślę, że trzeba będzie się pochylić nad zmianą przepisów regulujących oznakowanie radiowozów policyjnych.
Z kolei Komenda Główna Policji podkreśliła:
Celem modernizacji oznakowania jest zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy i innych uczestników ruchu drogowego poprzez poprawę widoczności pojazdu policyjnego w każdych warunkach drogowych i oświetleniowych.
Warto dodać także, iż w listopadzie 2021 roku zaktualizowano wykaz prac legislacyjnych Ministerstwa Infrastruktury. To właśnie wtedy umieszczono tam informację o tym, że w pierwszym kwartale 2022 roku wejdzie w życie odpowiednie rozporządzenie. Właśnie ono zmienia dotychczasowe barwy policyjnych samochodów.
I stało się! 2 lutego 2022 wspomniane rozporządzenie weszło w życie. Zmieniło ono aż trzy elementy kluczowe policyjnych pojazdów. Jak się okazuje, po pierwsze ostrzegawczych sygnałów błyskowych ma być trzy razy więcej – nie będzie już 10 lamp LED, a 30. Po drugie inny jest wzór oznakowania i wprowadzono dodatkowe elementy odblaskowe. Chodzi o wspomniane już dodanie pasów barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej. Po trzecie nie ma już określenia barwy i tła dla napisu świetlnego „policja”.
O nowym oznakowaniu pojazdów i szykowanej jego prezentacji policja poinformowała 22 kwietnia na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Właśnie wtedy się zaczęło! Pod postem pojawiła się masa nieprzychylnych komentarzy, jakoby miało to wszystko mieć związek z Ukrainą. No cóż… czasami warto się dwa razy zastanowić, zanim coś się napisze lub chociaż zapoznać się z treścią.
Źródła: konkret24.tvn24.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter