Podatek od prezentów ślubnych trzeba płacić? Nowożeńcy nie zdają sobie z tego sprawy


Choć podatek od prezentów ślubnych nie jest niczym nowym, państwo młodzi nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Czy zatem pieniądze otrzymane w kopertach zawsze podlegają opodatkowaniu? Niekoniecznie. Szczegółowej odpowiedzi na to pytanie i pytania poboczne w „Dzień Dobry TVN” udzieliła adwokat Eliza Kuna.

Podatek od prezentów ślubnych. Czy trzeba płacić?

Gościem „Dzień Dobry TVN” była wczoraj adwokat Eliza Kuna. Głównym tematem rozmowy z ekspertką były prezenty ślubne i krążące wokół nich podatki. No właśnie, trzeba je płacić czy nie?

Adwokat zwraca uwagę, że „w świetle prawa prezent w formie gotówki w kopercie jest traktowany przez urząd skarbowy jako darowizna”. Wiele w tym przypadku zależy tym samym od osoby i kwoty, która została podarowana nowożeńcom.

To, czy nowożeńcy będą musieli zapłacić podatek od podarunku zależy od tego, od kogo się go otrzymało, a także od jego wartości. Jeśli nie zostały przekroczone obowiązujące limity, nowożeńcy nie muszą martwić się zapłatą podatku. Natomiast jest ona konieczna, jeśli para młoda otrzyma więcej niż 9637 zł od osoby zaliczanej do I grupy podatkowej, czyli małżonka, syna, córki, wnuka, prawnuka, matki, ojca, dziadków, rodzeństwa, pasierba, ojczyma, macochy, teściów, zięcia, synowej.

A co z darowiznami od innych osób?

Z kolei w przypadku II grupy podatkowej – siostrzeniec, bratanek, wuj, ciotka, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków – limit ten wynosi 7276 zł. Zaś w przypadku przyjaciół i znajomych, czyli tzw. III grupy podatkowej, koniecznym będzie zapłata podatku od podarunku, którego wysokość przekracza 4902 zł. Trzeba pamiętać, iż wysokość ta stanowi wartość wszystkich otrzymanych prezentów od jednej osoby, przekazanych w ciągu 5 lat, a więc nie tylko sama wysokość podarunku ślubnego

– wyjaśnia Eliza Kuna.

Jaki jest podatek od prezentów ślubnych? Ile wynosi?

Ile wynosi podatek od prezentów ślubnych? Jak przekazała pani adwokat w „Dzień Dobry TVN”:

W przypadku I grupy, jeśli prezent nie przekroczy kwoty 10 278 zł od jednej osoby, stawka wynosi 3% (w przypadku II grupy – 7%, a III grupy – 12%). Natomiast jeśli prezent przekroczy kwotę 10 278 zł, ale nie więcej niż 20 556 zł, podatek dla I grupy wynosi 308,30 zł i 5%Od nadwyżki ponad 10 278 zł dla II grupy – 719,50 zł i 9%, a dla III grupy – 1233,40 zł i 16%. Za prezent powyżej 20 556 zł: dla I grupy wynosi 822,20 zł i 7% od nadwyżki, w przypadku II grupy 1644,50 zł i 12% od nadwyżki, w przypadku III grupy – 2877,90 zł i 20% od nadwyżki.

Podatek od prezentów ślubnych
Rawpixel

Procedura zgłaszania prezentów

W sytuacji gdy ww. limity zostaną przekroczone, należy to zgłosić w urzędzie skarbowym. Nowożeńcy w tym celu wypełniają formularz SD-3. Ten należy złożyć w US do miesiąca od dnia otrzymania podarunku.

Alternatywnym rozwiązaniem jest złożenie formularza SD-Z2, który należy złożyć w ciągu pół roku.

Jak urząd skarbowy może zweryfikować wartość prezentu?

Urząd skarbowy nie może podczas wesela skontrolować zawartości kopert czy określić wartości otrzymanych podarunków. Może natomiast upomnieć się o zapłatę podatku, kiedy nowożeńcy zdecydują się na zakup czegoś kosztownego, np. samochodu czy mieszkania. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że fiskus zażąda udokumentowania uzyskania określonej sumy pieniędzy.

Jeśli w takiej sytuacji okaże się, że zakup odbył się ze środków z otrzymanej darowizny i od kwoty tej nie odprowadzono podatku, koniecznym będzie zapłata karnej stawki podatkowej. Wysokość takiego podatku wynosi 20% od kwoty darowizny.

Na tym nie koniec. W opisanej wyżej sytuacji urząd skarbowy może pójść dalej.

Urząd skarbowy może również, w ramach postępowania wyjaśniającego, zwrócić się z zapytaniem do właściciela restauracji, w której organizowane było wesele o informacje na temat jego kosztów czy liczby gości i na tej podstawie obliczyć szacunkową wartość otrzymanych przez nowożeńców podarunków

– dodaje Eliza Kuna.

podatek od prezentów ślubnych
Pixnio

Wyjątki

Podczas rozmowy w studio „DDTVN” ekspertka zwróciła również uwagę na pewien wyjątek. Tym wyjątkiem jest prezent w formie przelewu bankowego lub przekazu pocztowego od najbliższej rodziny (grupy zerowej). W tej sytuacji nowożeńcy mogą skorzystać ze specjalnego zwolnienia podatkowego.

Do tej grupy należą współmałżonkowie, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki. Prezenty od osób z grupy zerowej bez względu na wartość podarunku nie podlegają opodatkowaniu. Jednak warunkiem jest zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego. Należy tego dokonać w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania prezentu.

Wyjątkiem są również prezenty ślubne, takie jak sprzęt kuchenny, artykuły domowe czy dekoracje. Są one zwolnione z podatku i nie jest konieczne zgłoszenie otrzymania takiego podarunku do urzędu skarbowego.

Tak to sobie wyobrażaliście?

Koszt wesela w Polsce w 2022 roku. „Nawet 500 złotych za talerzyk!”

Źródła: dziendobry.tvn.pl

Fotografie: Rawpixel, Pixio, Instagram


Podobało się? podziel się ze swoimi znajomymi!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format