Czy w Polsce zabraknie chleba? „Nie mam dobrych wieści”


Miliony Polaków nie wyobraża sobie dnia bez chleba, podczas gdy z wielkimi problemami boryka się sektor piekarniczo-cukierniczy. Czy to oznacza, że wielu z nas będzie musiało zmienić swoje przyzwyczajenia? Czy w Polsce zabraknie chleba?

Inflacja w Polsce

Szalejąca inflacja coraz mocniej daje nam się we znaki, a co za tym idzie, coraz głębiej zagląda do naszych portfeli.

Inflacja konsumencka wyniosła 15,5% w ujęciu rocznym w lipcu 2022 r., według szybkiego szacunku danych

– podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Dla porównania ceny nośników energii i paliw wzrostu o blisko 37 proc. rok po roku, co przekłada się na diametralne wzrosty cen produktów i usług. W związku z drożyzną z coraz większymi problemami zmaga się m.in. branża piekarniczo-cukiernicza. Wspomniany sektor, to nie tylko piekarze i cukiernicy, ale też dystrybutorzy czy producenci surowców. Dzięki nim miliony Polaków, restauracje czy hotele zaopatrywane są w przede wszystkim w wyroby cukiernicze, które tak bardzo uwielbiamy oraz pieczywo będące podstawą większości śniadań.

Czy w Polsce zabraknie chleba
Flickr

Czy w Polsce zabraknie chleba?

Jak wynika z danych GUS za maj, tylko w rok zwykły, półkilogramowy bochenek chleba zdrożał o jedną trzecią. Rok temu za chleb płaciliśmy średnio niewiele ponad 3 zł, obecnie jest to 4,14 zł, a będzie jeszcze drożej. Dużo drożej. Piekarze alarmują, że pod koniec roku za bochenek chleba możemy zapłacić 10 złotych.

Nie mam dobrych wieści, ceny w piekarniach będą rosły. Pod koniec roku bochenek będzie kosztował 10 zł. I to realna prognoza, a nie przysłowiowe wróżenie z fusów (…). Zdrożało absolutnie wszystko, co wykorzystuje się przy produkcji piekarniczej. Od mąki, tłuszczów, ziarna, prądu, kosztów utrzymania pracowników, paliwo, po ceny opakowań

– mówił w rozmowie z „Faktem” Stanisław Butka, właściciel piekarni Anika w Luboniu (woj. wielkopolskie) i prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP.

Przerażające? Jeszcze bardziej przerażające są obawy ekspertów. Ci nie wykluczają, że za kilka miesięcy na sklepowych półkach może pieczywa zabraknąć. To scenariusz, którego z pewnością nie można w obecnych czasach wykluczyć.

Powinniśmy raczej zastanowić się, czy w ogóle będzie pieczywo jesienią, niż ile będzie kosztowało. Cena będzie wypadkową kosztów oraz sytuacji popytowo-podażowej. Obecnie, kiedy dostawy gazu są pod znakiem zapytania i gdy sytuacja w sektorze energii elektrycznej nie jest jasna, obawiamy się blackoutu, jaki miał miejsce w 2015 roku. Firmy ze Stowarzyszenia Producentów Pieczywa otrzymały już zawiadomienia od dystrybutorów, zarówno gazu jak i energii elektrycznej, że w sytuacji niedoborów możemy po prostu tego gazu i tej energii elektrycznej nie otrzymać. To oznacza, że nie wyprodukujemy pieczywa i po prostu go nie dostarczamy na rynek. Finalnie cena będzie zależała od tego, ile tego pieczywa faktycznie uda się konsumentom dostarczyć

– powiedział w rozmowie z RadioZET.pl Prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa Jacek Górecki.

czy w Polsce zabraknie chleba
Flickr

Sytuację dodatkowo komplikuje wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie trwa. Tymczasem nie zapominajmy, że to właśnie Ukraina jest jednym z największych producentów zbóż na świecie.

Spodziewamy się dalszej zwyżki cen za pszenicę (…) W każdej chwili obietnice eksportu pszenicy z Ukrainy mogą zakończyć się jedynie na deklaracjach. Jeżeli popyt na świecie na pszenicę będzie rósł, to i ceny na polską pszenicę będą się podnosić. My, jako Stowarzyszenie, od kilku miesięcy sygnalizujemy ten problem poprzez bezpośrednie spotkania z Ministerstwem Rolnictwa, czy z Ministerstwem Rozwoju. Zwracaliśmy uwagę, aby na przykład położyć większą kontrolę na eksport pszenicy z Polski. Jednakże mamy zapewnienia, że jest wystarczająca ilość pszenicy i te działania są niepotrzebne

– kontynuował na antenie Radia ZET Górecki.

Źródła: www.fakt.pl, www.radiozet.pl Fotografie: Flickr


Podobało się? podziel się ze swoimi znajomymi!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format